Hva kan Premier League lære av Bundesliga?

Bilde: TT

Av Lars Sivertsen, Betssons fotballekspert


Fotballen er tilbake! Det vil si, gjennom hele krisen har fotball fortsatt blitt spilt i Hviterussland, og land som Sør-Korea og Færøyene startet sesongene sine denne helgen, men nå skal den tyske Bundesligaen bli den første av de virkelig store fotballigaene i verden som trosser pandemien og fortsetter sesongen sin.

Det er selvsagt spennende, og med tanke på den pågående diskusjonen i England om når og hvordan Premier League kan komme i gang igjen så er det interessant å se på hvilke tiltak tyskerne har satt inn for å få gjennomført fotball – og om disse kan overføres til England.Hvorfor kan Bundesliga starte opp igjen nå?

Tyske klubber har generelt sett rykte på seg for å være driftet på en noe mer edruelig og bærekraftig måte enn sine engelske motstykker. Dette er for det meste et velfortjent rykte, men tyske fotballklubber er fortsatt fotballklubber, og fotball er til syvende og sist en industri der enhver ny inntekt raskt finner sin utgift. Heller ikke i Tyskland har klubber store kontantreserver å lene seg på, så den plutselige stansen i all fotball har hatt like alvorlige økonomiske konsekvenser der som i England.

Ifølge Christian Seifert, sjefen for Deutsche Fußball Liga (organisasjonen som er ansvarlig for både 1. og 2. Bundesliga), så vil hele 18 av 36 klubber i de to øverste divisjonene i Tyskland få «alvorlige» problemer dersom sesongen ikke fullføres. Schalke, for eksempel, har advart om at deres situasjon er så alvorlig at den potensielt kan true klubbens eksistens.

Det økonomiske presset, samt det at pandemien virker å være under bedre kontroll i Tyskland enn mange andre steder, gjør at det gir mening å forsøke å starte ligaen igjen allerede nå. I Storbritannia har regjeringen kunngjort denne uken at det kan bli åpnet for fotball foran tomme tribuner fra 1. juni, og Premier League håper å starte igjen 12. juni.

Testing

En av de viktigste forutsetningene for å få gjennomført toppfotball er muligheten til å teste spillere og støtteapparat, både før fotballen begynner igjen og jevnlig underveis. Her har Tyskland et fortrinn i at de har større kapasitet for å teste enn de aller fleste. Så langt har man i Tyskland testet nesten dobbelt så mange mennesker for viruset enn man har i Storbritannia, selv om britene har hatt betraktelig flere bekreftede tilfeller i befolkningen og over tre ganger så mange bekreftede korona-dødsfall.

Rundt månedsskiftet mai/april ble 1724 spillere og ansatte i 1. og 2. Bundesliga-klubber testet, og når ligaene starter opp igjen vil spillere og støtteapparat bli testet to ganger i uken. En gang dagen før kamp og en gang midt i uken. I uker der det også skal spilles kamp i midtuken vil alle testes før begge kampene.

Selv om man ville hatt kapasitet til å gjennomføre et slikt program i Premier League så er både klubbene og Premier League-ledelsen bekymret for signaleffekten av at fotballmillionærer blir testet to ganger i uken når utilstrekkelig kapasitet for testing har vært et problem i landet gjennom hele pandemien. Kapasiteten har dog blitt økt dramatisk de siste ukene, og når vi kommer til juni vil kanskje ikke dette vurderes som like problematisk.

«…både Premier League og klubbene selv bør kanskje gjøre en innsats for å minne sine høyt gasjerte stjerner om at ethvert forsøk på å starte opp igjen vil være avhengig av at spillerne faktisk klare å forholde seg til reglene.»

Karantene og isolasjon

Den 8. mai startet de tyske klubbene en syv dagers treningsleir der de vil bo og jobbe isolert fra omverdenen. Noen klubber, som RB Leipzig, har overnattingsmuligheter på treningsanleggene sine, mens andre har isolert seg på dertil egnede hotell. Borussia Mönchengladbach har bodd på et hotell like ved siden av hjemmebanen sin som er dekorert i klubbens farger og har rom dedikerte til klassiske kamper fra klubbens historie.

Andre klubber har valgt litt andre løsninger: Ifølge ESPN har Union Berlin dratt til Barsinghausen, over 300 kilometer unna Berlin, for at spillerne skal unngå å bli fristet til å bryte isolasjonen. Spillerne vil bli testet «regelmessig» gjennom denne fasen, slik at når kampene begynner igjen kan man være forholdsvis trygge på at ingen spillere som er involverte er smittet.


bundesliga-betsson
Mindre kos og klem. Scener som dette blir det en stund til vi får se igjen. (Bilde: TT)

Dersom spillere skal dra hjem mellom kamper når fotballen begynner igjen så sier DFLs nye regler at spillerne og alle andre personer de bor sammen med deres de ikke har lov til å komme i fysisk kontakt med naboer eller andre personer utenfor husholdningen, de har ikke lov å få besøk hjemme, de har ikke lov til å ta kollektivtransport. De må notere ned alle personer de har kommet i kontakt med og dersom noen bryter reglene for sosial distansering anbefales det at de går i selv-isolerer seg til de kan bli testet.

Akkurat denne delen av Bundesligaens plan for oppstart bør være uproblematisk å gjennomføre i England. Flere klubber har egne overnattingsfasiliteter, og det finnes ingen mangel som hoteller i Storbritannia som kan brukes til å isolere et fotballag akkurat nå.

Flere spillere har dog de siste ukene blitt tatt i å bryte reglene om å holde seg hjemme, og både Premier League og klubbene selv bør kanskje gjøre en innsats for å minne sine høyt gasjerte stjerner om at ethvert forsøk på å starte opp igjen vil være avhengig av at spillerne faktisk klare å forholde seg til reglene.

Kampdagene

Kampene skal spilles for tomme tribuner, men i motsetning til de foreløpige planene for Premier League skal ikke kampene spilles på nøytrale arenaer.

Politiet i Storbritannia er bekymret for at supportere vil samle seg i store antall utenfor klubbenes hjemmebaner dersom kampene spilles her, men denne uken har man åpnet for å vurdere andre løsninger i lys av at flere Premier League-klubber har sagt seg svært misfornøyde med å måtte spille på nøytrale arenaer.

I Tyskland ble nøytrale arenaer også vurdert, men man kom frem til at det ville innebære logistikkmessige utfordringer man helst ville være foruten.

DFL har innført strenge og detaljerte regler for hvordan kampene skal avvikles. Disse inkluderer tiltak som at spillerne skal fraktes til arenaen i mindre grupper som ikke skal ankomme samtidig, maskepåbud både ved ankomst og i garderoben, krav om at garderobene skal desinfiseres etter at lagene har skiftet før kamp og en maksgrense på fire ballgutter som alle skal være over 16 år og som oppfordres til å desinfisere hendene hyppig.

Det vil ikke bli tatt lagbilder før kamp, lagene skal ikke håndhilse før kamp og man skal ikke ha maskoter. Innbyttere skal ha minst et eller to tomme seter mellom seg på benken, og dersom benkene er for små til det så skal seter på tribunene brukes.

Spillerne skal ikke dele vannflasker. Spillerne kan ikke feire mål ved å gi hverandre klemmer eller «high fives», men «kort kontakt med albue eller fot» er tillatt. Vi kan formodentlig forberede oss på sinnrike albue- og fotrelaterte feiringer. Trenerne må ha på seg maske under kampen, men har lov til å dra denne ned for å rope instrukser til spillerne. Etter kampen oppfordres spillere til å dusje hjemme eller på hotellet, og det forventes også at de skal vaske sine egne drakter og sko.Se og lær

Dette er bare noen av reglene DFL har innført for at disse kampene skal kunne bli spilt så trygt som mulig. Opplegget er så detaljert at det nesten vil bli en utfordring i seg selv for spillerne å huske alt de må gjøre og alt de ikke har lov til, og man mistenker at feiltakelser og uhell vil bli en stor potensiell feilkilde her.

Det vil alltid bli nødvendig å finne en mellomting mellom det som er helsemessig ideelt og det som er praktisk gjennomførbart. Denne uken rapportere for eksempel The Telegraph at Premier League-spillere vil bli rådet til å vende ansiktet bort fra motspillere dersom de forsøker å takle dem, et forslag som helt fortjent har blitt latterliggjort i sosiale medier.

At spillere skal vaske egne drakter og fotballsko kan også bli mer utfordrende enn en kanskje skulle tro. Mange av disse spillerne er ikke vant til å måtte gjøre enkle ting selv. Phil Neville har for eksempel innrømmet at han en gang fikk panikk da han hadde en journalist på besøk i huset og vedkommende ba om en kopp kaffe. Neville hadde ikke engang laget en kopp pulverkaffe før, og måtte ringe sin kone for å få instrukser.

Det vil garantert være spillere i Premier League som ikke vet hvordan de vasker klærne sine. Det er dog kanskje mer nærliggende å beskrive potensiell vasketvang som et sunt og utviklende øyeblikk for de det gjelder, men faren for at en slik regel vil bli ignorert er stor.

Premier League er enda ikke ferdig med å utarbeide sine retningslinjer for hvordan kamper skal kunne gjennomføres dersom man får klarsignal til å starte igjen.

Premier Leagues planleggere har en fordel i at man kan se hvordan alle disse reglene virker i praksis i Tyskland, og man har mulighet til å ta ombord erfaringer og tilbakemeldinger derfra før man gjør klar sine egne retningslinjer.

Dette forutsetter dog at engelskmennene evner å ha et åpent sinn og erkjenne at de faktisk kan lære av andre, noe man aldri kan ta helt for gitt.