Fotbolls-EM – tv-tider | Här ser du matcherna

EM-festen närmar sig. Nåja, det är visserligen ett tag kvar till avsparken den 2 juni mellan Turkiet och Italien, men uppladdningen har vi redan startat här på Betsson och vi kommer att skildra på djupet och mer övergripande, analysera och ta fram riktigt bra odds på allt som rör sommarens absolut största fest.


TV4 och SVT

Nu är det dessutom klart vilka som kommer sända gruppspelsmatcherna. TV4 och SVT delar på uppdraget och nedan har ni listan, TV4 i fet stil och SVT icke fetmarkerat.

SVT sänder Spanien Sverige den 15 juni såväl som vår match mot en av Play off-vinnarna den 19 juni medan TV4 får ansvaret att förmedla den sista gruppspelsmatchen den 24 juni mot Polen.



Sändningar gruppspel

12 juni kl 21.00: Turkiet – Italien (TV4)

13 juni kl 15.00: Wales-Schweiz (TV4)

13 juni kl 18.00: Danmark-Finland (TV4)

13 juni kl 21.00: Belgien-Ryssland (SVT)

14 juni kl 15.00: England-Kroatien (SVT)

14 juni kl 18.00: Österrike-Playoff-vinnare TV4

14 juni kl 21.00: Nederländerna-Ukraina (SVT)

15 juni kl 15.00: Playoff-vinnare-Tjeckien (TV4)

15 juni kl 18.00: Polen-Playoff-vinnare (SVT)

15 juni kl 21.00: Spanien-Sverige (SVT)

16 juni kl 18.00: Playoff-vinnare-Portugal (SVT)

16 juni kl 21.00: Frankrike-Tyskland (TV4)

17 juni kl 15.00: Finland-Ryssland (TV4)

17 juni kl 18.00: Turkiet-Wales (SVT)

17 juni kl 21.00: Italien-Schweiz (SVT)

18 juni kl 15.00: Ukraina-Playoff-vinnare (SVT)

18 juni kl 18.00: Danmark-Belgien (TV4)

18 juni kl 21.00: Nederländerna-Österrike (TV4)

19 juni kl 15.00: Sverige-Playoff-vinnare (SVT)

19 juni kl 18.00: Kroatien-Tjeckien (SVT)

19 juni kl 21.00: England-Playoff-vinnare (SVT)

20 juni kl 15.00: Playoff-vinnare-Frankrike (TV4)

20 juni kl 18.00: Portugal-Tyskland (TV4)

20 juni kl 21.00: Spanien-Polen (TV4)

21 juni kl 18.00: Italien-Wales (SVT)

21 juni kl 18.00: Schweiz-Turkiet (SVT)

22 juni kl 18.00: Playoff-vinnare-Nederländerna (SVT)

22 juni kl 18.00: Ukraina-Österrike (SVT)

22 juni kl 21.00: Finland-Belgien (TV4)

22 juni kl 21.00: Ryssland-Danmark (TV4)

23 juni kl 21.00: Tjeckien-England (TV4)

23 juni kl 21.00: Kroatien-Playoff-vinnare (TV4)

24 juni kl 18.00: Playoff-vinnare-Spanien (TV4)

24 juni kl 18.00: Sverige-Polen (TV4)

24 juni kl 21.00: Tyskland-Playoff-vinnare (SVT)

24 juni kl 21.00: Portugal-Frankrike (SVT)