Äkta Hockeyhjältar – här är årets 21 eldsjälar

Reading time6 min

Nu står det klart vilka lokala eldsjälar inom svensk ishockey som tilldelas priset ”Äkta Hockeyhjältar” för 2024. Det årliga initiativet instiftades 2022 av hockeyprofilen Christian ”Fimpen” Eklund tillsammans med Betsson och syftar till att hylla och belöna insatser utanför hockeyns toppligor. Från Helsingborg i söder till Piteå i norr har nu årets 21 eldsjälar korats och tilldelats 10 000 kronor.

Människor med stor passion för hockeyn, de som slipar skridskor, tvättar matchtröjor, hejar och ser till att allt bara går runt så hockeyn kan leva. Eldsjälarna har valts ut efter en bred nomineringsprocess med hundratals nomineringar, där juryn till sist valt ut sina 21 vinnare, en per län.

– Vi fortsätter att dammsuga Sverige på hockeyhjältar – de riktiga hjältarna utanför toppligorna. Under sex år och närmare 80 avsnitt har jag och Betsson på olika sätt försökt att hylla svensk hockey på alla nivåer. Initiativet Äkta Hockeyhjältar är en viktig del i detta projekt, framför allt då jag själv har blivit stöttad av så många engagerade och passionerade människor under min karriär. Det känns oerhört kul och viktigt att jag nu för tredje året i rad får chans att hylla hockeyhjältarna runt om i Sverige, stort grattis och TACK, säger Christian ”Fimpen” Eklund.

Christian ”Fimpen” Eklund fick en ny karriär som Youtube-stjärna när serien ”Fimpens Resa” lanserades för snart sex år sedan. Med över 11 miljoner visningar har han lyckats fånga hela hockey-Sverige med sina resor runt om i landet, från topplagen i SHL till eldsjälar i division 3-klubbar. Sjätte säsongen har precis avslutats där han för första gången låtit tittarna välja var han ska åka.

Bakom initiativet står Betssons Idrottsfond och juryn består, utöver Fimpen, av Femtefemmans programledare Mårthen Bergman och Betssons Sverigechef Mattias Wennerkvist.


De 21 vinnarna i Äkta Hockeyhjältar 2024 är:

Blekinge län: Pelle Gren, Krif Hockey – Under 35 år har Pelle Gren, praktiskt taget dygnet runt, roddat och fixat för att spelarna i Ronneby IF ska ha bästa möjliga förutsättningar.

Dalarnas län: Bo ”Bosse” Dimle, Kvarnsvedens GOIF – En legend som har gjort det mesta; varit entrevärd, ansvarat för försäljning, sponsring och ekonomi, till och med satt upp björkar till midsommar.

Gotlands län: Fredrik Ahlqvist, Sudrets HC – Fredrik brinner för ungdomsishockey på Gotland och värnar om ungdomarnas utveckling både på ett individuellt plan och som lag. 

Gävleborgs län: Emil Nilsson, Bollnäs IS – Trots sina ringa 19 år har Emil hunnit med mer än många. Redan som 12-åring blev han materialförvaltare för Bollnäs A-lag.

Hallands län: Niels Larsen, Halmstad Hammers – Med sitt brinnande intresse för hockeyn och föreningslivet lyckas han ge ett gäng föredettingar i alla åldrar möjligheten att träna 3-5 gånger i veckan. 

Jämtlands län: Tobias Molin, Bräcke IK Polar Bears – Som tränare för u11-laget är han en profil och utan honom skulle Polar Bears inte finnas.

Jönköpings län: Joe Aronsson, Värnamo Hockey – En riktig eldsjäl som Värnamo Hockey har mycket att tacka. En allt-i-allo i föreningen i runt 35 år, det kallar vi en riktig hockeyhjälte.

Kalmar län: Patrik Tiderman, Virserums SGF – Allt sker med stort hjärta och många, långa timmar i och runt hallen. Utan Patrik inget VSGF Hockey.

Kronobergs län: Magnus Andersson, Alvesta Goif – Magnus lägger mer eller mindre all sin lediga tid i klubben. En kille som andas och lever hockey hela vägen.

Norrbottens län: Daniel Holmlund, Rosvik IK – Trots sitt heltidsjobb som bilmekaniker spenderar Holma sin övriga tid på att reparera A-lagets bilar utan kostnad. Holma är en sann hjälte.

Skåne län: Jonna Hellström, Helsingborgs HC – Jonna står för allt från utskick till att få barnen ut på isen med ett stort leende! En eldsjäl som brinner för barnen, med otrolig glädje och tålmodighet.

Stockholms län: Malin Edling, Sollentuna Dragons – Tillsammans med sin man Fredrik ser hon till att ungdomar och vuxna kan ägna sig åt den sport de älskar utifrån sina egna förutsättningar, vilket ger glädje, fysisk aktivitet och sammanhang och vänner.

Södermanlands län: Henrik Jansson Åker/Strängnäs – En sann hjälte som är lagledare i två lag, sitter med i styrelsen, är spindeln i nätet och driver på för att tjejhocken ska fungera och frodas.

Uppsala län: Pelle Olofsson, Enköpings SK – Pelle leder föreningens Hockeyskola med en passion som smittar av sig på barn, föräldrar och hela föreningen.

Värmlands län: Bitte Hammar, Nor IK – Bitte är hockeyhjälten som har kämpat i ur och skur för föreningens bästa. En mångsidig person som ansvarar för cuper, är speakern vid seriematcher och har ansvar för hockeyskolan, med mera.

Västerbottens län: Sonny Lindfors, Norsjö HC – Med passion och stort engagemang har Sonny främjat Norsjö HC:s utveckling sportsligt och föreningsmässigt.

Västernorrlands län: Andreas Bergström, Sundsvall Hockey – När kommunen stänger ner ishallarna alldeles för tidigt och extremt många lag får slåss om samma istider, spolar Andreas upp en is hemma och bjuder hem grabbarna på spontan hockey titt som tätt.

Västmanlands län: Staffan Hesselbäck, Surahammars IF – Det finns ingen som slår Staffan när det gäller hockeystatistik. I Surahammar hittar man honom oftast i sekreteriatet, där han sköter allt med bravur.

Västra Götalands län: Sofia Brattlöf, Ulricehamn IF – Som lagledare för juniorlaget och en oumbärlig hjälp i kiosken är Sofia en sann hockeyhjälte.

Örebro län: Christer Holte, HC Örnen – Christer Holte har de senaste 15 åren gjort precis allt för division 3-klubben HC Örnen. Klubben finns inte kvar utan denna fantastiska människa.

Östergötlands län: Per Davidsson, Motala AIF – Pärra är en äkta eldsjäl som sköter allt från inköp av material som hjälmar, klubbor och fika till att vårda A-laget så de doftar blommor när de tar på sig dräkten.